Cvičení s gumou (1)

Dlouho byla cvičební guma (thera-band) využívána především v oblasti rehabilitace, nyní je však po právu velmi oblíbená i v běžném fitness cvičení.

Dlouho byla cvičební guma (thera-band) využívána především v oblasti rehabilitace, nyní je však po právu velmi oblíbená i v běžném fitness cvičení. Má řadu předností - je levná, nenáročná na prostor (snadno si ji vezmete s sebou na dovolenou nebo na chalupu) a dají se s ní procvičovat v podstatě všechny základní partie těla.

Cvičební gumy mohou používat muži a ženy všech věkových kategorií a různé kondice, neboť jsou k dostání v několika stupních tuhosti (podle odporu, který kladou vůči pohybu). Odpor lze zvyšovat také zdvojením pásu.

1.

Sed s mírně pokrčenými koleny. Záda jsou rovná, hlava vytažena temenem vzhůru. Ruce pokrčené v loktech, dlaněmi vzhůru. Pánev je podsazená a břišní svaly zpevněné.
S výdechem stáhneme ruce dozadu. Je důležité, abychom zároveň stahovali vzad ramena a také stáhli spodní části lopatek směrem k sobě a ke kostrči. S nádechem uvolníme. Nezakláníme se v zádech a neprohýbáme v bedrech.

2.

Sed na balonu nebo na židli. Záda jsou rovná, břišní svaly zpevněné, hlava v prodloužení páteře, pánev v podsazení. Dále je provedení cviku stejné, jako v předchozím případě.


3.

Sed na balonu (na židli) nebo v tureckém sedu. Záda jsou rovná, břišní svaly zpevněné, hlava v prodloužení páteře, podsazená pánev.
S nádechem vzpažíme a s výdechem stahujeme pokrčené ruce v lokti směrem k hrudníku. Snažíme se o natočení ramen a lopatek směrem k sobě a ke kostrči. Nezakláníme se v zádech.

4.

Sed na balonu (na židli) nebo turecký sed. Záda jsou rovná, břišní svaly zpevněné, hlava v prodloužení páteře, podsazená pánev. Ruce pokrčené v loktech.
S výdechem upažíme, stáhneme rameno vzad a lopatku přitáhneme k páteři. S nádechem se vracíme do výchozí polohy. Opakujeme i na druhou stranu.

5.

Stoj ve výpadu. Záda jsou rovná, břišní svaly zpevněné, hlava v prodloužení páteře, podsazená pánev. Jednou rukou fixujeme trup, druhou ruku přitahujeme směrem vzad.
Při pohybu jako první stáhneme rameno vzad a přitahujeme lopatku směrem k páteři a ke kostrči. Při pohybu vydechujeme a s nádechem vracíme ruku do výchozí pozice. Opakujeme na druhou stranu.


6.

Stoj v předklonu, nohy na šířku kyčlí. Břišní svaly zpevněné, hlava v prodloužení páteře, podsazená pánev, ruce mírně pokrčené v loktech. S nádechem stáhneme ramena vzad, spodní části lopatek stahujeme k sobě a směrem ke kostrči. S nádechem uvolníme.