Internetoví doktoři a jednoduchá řešení

Běžci zdravotní problémy často řeší na internetu...

Schválně si zkuste udělat průzkum, jaká jsou nejčastější témata diskusí na FB mezi běžci. Asi by tam patřilo: “kde se jsem dneska běhal a fotil se u toho”, “mám obě nohy levé, jaké boty byste mě doporučili?” nebo “včera jsem začal běhat, za měsíc bych rád dal nějaké ultra, poradíte mně?".

Na stupních vítězů by ale určitě nechyběly ani dotazy na všemožné bolesti kolen, chodidel, lýtek a dalších součástí pohybového aparátu.

Hned na začátku je třeba si na rovinu přiznat, že heslo "běh pro zdraví" je mýtus. Ne proto, že by běhání bylo natolik škodlivé a tělo devastující. Ale proto, že asi nikdo z pravidelných běžců prostě pro zdraví neběhá. Lidé mají různé motivace, především ale chtějí být rychlejší a vytrvalejší, případně navíc ještě štíhlejší. Běhat "jenom" pro zdraví, to je příliš slabá motivace na to, abych pětkrát týdne vstával v šest ráno a honil kilometry, než se děti vzbudí.

Takže běháme jak můžeme, závodíme, trénujeme, když to dovolí práce a rodina a na nějaké kompenzační cvičení, strečink nebo dokonce regeneraci už není čas ani nálada. Nemluvě o tom, že pro řadu běžců jsou to stejně zbytečnosti, protože "běhají na pocit". Bereme si od těla všechno, ale nevracíme mu to.

Zákonitě nás tak dříve nebo později něco začne bolet. A protože žijeme v době jednoduchých a rychlých řešení, podíváme se na web a hned máme jasno. Nebo spíš polojasno, protože někdo poradí tlumenější boty, druhý běh naboso a třetí kloubní výživu pro koně.

Někdy to pomůže, zvláště když zároveň omezíme zátěž a dovolíme tělu, aby se vzpamatovalo. A když se nám uleví, tak jedeme dál. Příčina problémů ale zůstává a za čas to celé začne znova. Bohužel dost často už ve vážnější podobě. Čekárny ortopedů jsou tak jedním z častých míst setkávání běžců.

Doktor by přitom měl být až ta poslední instance. Navíc narazit na doktora se zkušeností s lidmi, kteří aktivně sportují,a neordinuje pouze injekce a prášky, není úplně snadné. Ve většině případů totiž za zdravotními problémy běžců stojí nějaká svalová dysbalance a špatný pohybový stereotyp, přetížení a nedostatečná regenerace. Větší smysl tak má konzultace s fyzioterapeutem a práce na odstranění příčin bolesti.

Spolupráce s fyzioterapeutem má však jedno úskalí - není to (až na výjimky) rychlé řešení. Žádný kouzelný lék, žádná zázračná technika z dálného východu.

Změna zažitých stereotypů a alespoň částečná náprava různých "pokřivení" není otázkou jedné hodiny. Chce to někdy dost přemáhání, kázně a trpělivosti. Což příliš nezapadá do dnešní "fastfoodové" doby. Jako ostatně většina věcí, které mají mít nějakou trvalou hodnotu.

Když se ale rozhodnete zvolit náročnější cestu, stojí to za to. Odměnou za vaši námahu vám bude odstranění opravdové příčiny problému a ne jen bolesti, která ho provází.