Lidé, kteří chodí do Fitnessie, na sobě chtějí pracovat

Rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Janou Dvořákovou

Než Jana přišla do Fitnessie, pracovala jako fyzioterapeutka řadu let v nemocnici a na rehabilitaci v ambulantním provozu. V současnosti je na rodičovské dovolené, ale během toho zvládá vést hodiny individuálního cvičení i dávat masáže. Kromě jiného se stará i o kajakářku Káju Galuškovou. Povídaly jsme si o rozdílech v práci s pacienty v nemocnici a ve Fitnessii i o tom, proč je fyzioterapie úžasný obor.

Jak dlouho působíte jako fyzioterapeutka ve Fitnessii, co je hlavní náplní vaší práce?

Působím tu od listopadu 2016, zpočátku jsem dělala hlavně masáže, v současné době se věnuji převážně individuálnímu cvičení a fyzioterapii.

Absolvovala jste také kurz metody SM systém, v čem vidíte hlavní přínos metody?

Tato metoda mi v přijde velmi přínosná na protažení například u kancelářských povolání. Používá i jemné pohyby do rotací, na které se často zapomíná, ale k přirozenému pohybu patří.  Například ženy s kabelkou na rameni často při chůzi nemají souhru horních končetin a díky tomu ani přirozenou rotaci hrudní páteře.

Kdyby to lidé byli schopni cvičit deset minut denně, tak by měli páteř bez větších problémů, pokud je tedy neměli už předtím. Je to i lehké posilování,  ale ne takové u kterého by se tvořily kontury svalů.

Pracovala jste v nemocnici jako fyzioterapeutka, v čem vnímáte hlavní rozdíl v přístupu k pacientovi nebo klientovi mezi nemocničním prostředím a prostředím Fitnessie?

Srovnává se to dost těžko, pro mě jsou to dva úplně jiné světy. Nemocnice je hodně specifické prostředí, klient je tam v úplně jiné, pasivnější roli. Hodně záleží na tom, na jakém jste oddělení, každé má své specifikum. Je tam široká škála klientů od lidí v kómatu nebo po operacích až k různým neurologickým postižením. Postavení fyzioterapeuta je v nemocnici více závislé na okolí, na spolupráci s lékaři a sestřičkami. Často není jiný prostor na cvičení než postel.

Do Fitnessie chodí lidé, kteří na sobě chtějí pracovat, chtějí něco změnit. Je tady na to dost času a prostoru, takže lze využít více technik.

Jste to hlavně vy, kdo ve Fitnessii pracuje s Kájou Galuškovou, je pro vás něčím specifická práce s vrcholovou sportovkyní?

Já musím říct, že úplně nevím. Kája je úžasný člověk a pracuje se s ní velmi dobře. Je v dobré kondici, nemá výraznější problémy než třeba lidé v kanceláři. Lidé, kteřlí se nevěnují pohybu, jsou na tom často hůř než ona.  

Takže by se dalo říct, že vodní slalom je méně rizikový než sezení v kanceláři.

(Směje se.) Asi podle toho, jak se v té kanceláři sedí. Když je dobře zvládnutá ergonomie a správný sed, tak určitě ne. Lidé o tom ale bohužel dost často buď nemají informace, nebo když je mají, tak je ignorují.

Ale zpátky k vaší otázce ohledně spolupráce s Kájou: Nevnímám, že by v tom byl pro mě rozdíl. Vždy, když někdo přijde, tak se mu snažím pomoci všemi možnostmi, které mám.

Kája k vám chodí převážně na masáže. Slouží masáž pro sportovce jako způsob prevence úrazu?

Určitě, v tom to má význam. Ona má pohybu opravdu hodně, téměř každý den intenzivní trénink, takže hrozí přetížení, případně že v těle zůstanou zplodiny metabolismu. Kája má hodně práce, školy, a tím pádem i stresu. Takže pro ni tu masáž dělám převážně relaxační. Ale v případě, že ji někde něco pobolívá, na tom samozřejmě zapracujeme.

Vzpomenete si na konkrétní moment ze své praxe, kdy jste měla pocit, že vaše práce má smysl?

Musím říct, že těch bylo opravdu hodně. Práce je to úžasná, dává spoustu možností, jak k člověku přistupovat. Díky tomu je to ale zároveň někdy opravdu těžké, protože neexistuje žádná jednoduchá cesta, jak se dobrat výsledku. Ale rozhodně to stojí za to.

Hroznou radost jsem měla z jednoho pána, kterému bylo asi 76 let. Přišel s chronickými bolestmi zad, cvičil poctivě rok a půl a já už jsem v jednu chvíli ztrácela naději na zlepšení.  Pak mi zavolal k Vánocům, úplně nadšený, že bolesti přestaly.  Byl to nejhezčí dárek, který jsem k těm Vánocům dostala.

U mladých lidí to člověk bere tak nějak normálně, ti regenerují mnohem rychleji, a i výsledky jsou vidět dřív, je to větší povzbuzení. Takže to, že se změna povedla i ve vyšším věku, mi udělalo velkou radost. Fyzioterapie je úžasný obor, kdybyste třeba chtěla změnit svůj. (Směje se.)

---

Další informace o Janě najdete na jejím profilu