Nesnažte se v prkně vydržet půl dne

Ozvláštněte klasické cvičení prkna o další polohy.

I když vás různé výzvy chtějí motivovat k co nejdelší výdrži v klasickém prkně (planku), reálný smysl to příliš nemá. Mnohem přínosnější je polohy v prkně různě střídat a měnit tak zatížení a aktivaci svalů. Naše fyzioterapeutka Bc. Barbora Bednarzová si pro vás připravila několik variant planku, kterými můžete oživit váš trénink.

U každého provedení prkna dbejte na správnou techniku - hlava je v prodloužení páteře, lokty jsou v pravém úhlu pod rameny, lopatky pevně na hrudním koši. Břicho mírně vtahujeme, pozor na prohnutí v bedrech! Dýcháme zhluboka.

1. U této varianty jsou nohy opřené o nestabilní podložku.

2. Tentokrát jsou o nestabilní podložku opřené ruce. Cvik je možně ještě ztížit tím, že s výdechem budete pomalu přenášet váhu z jedné ruky na druhou.

3. Při této variantě s výdechem střídavě zvedáme pravou a levou nohu. Zbytek těla je zpevněný.

4. Střídavě předpažujeme ruce. Opět dbáme na správné dýchání, cvik provádíme zvolna, soustředíme se na správnou polohu těla při předpažení.

Pokud jej provádíte správně, je prkno skvělý cvik na břicho, na nohy, na záda i na zadek - díky zapojení celého těla pomáhá celkovému zpevnění postavy. Jako u každého posilování i v případě cvičení prkna platí, že je ideální jej provádět pod dohledem trenéra, ve Fitnessii na příklad v rámci lekcí pilates, nebo individuálního cvičení na hubnutí a formování postavy.