Stabilita kolen

Autor:
Author photo
Mgr. Tereza Rothová
17.05.2022
Cviky na koleno

Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem v lidském těle. Setkávají se v něm dvě nejdelší kosti, a tedy páky v těle, stehenní a holenní kost. Mezi ně jsou vložené dva poloměsíčité chrupavčité útvary zvané menisky, které zvětšují kontaktní plochy kostí, a tím mimo jiné zlepšují stabilitu kloubu. A jako kladka pro přenos síly čtyřhlavého stehenního svalu slouží pak čéška. Kolenní kloub je ještě pasivně zpevněn dvanácti vazy a aktivně všemi svaly v okolí.

Koleno bývá často bolestivým místem. Příčinou je buď úrazové poškození (natažení až přetržení vazů, poranění menisků) nebo častěji řetězení problému z kyčle nebo z chodidla a kotníku.

Z pohledu celé dolní končetiny bývá koleno spíše ten nestabilní kloub s tendencí k propadání dovnitř (tzv. valgozita kolen, kolena do X). Ostatní klouby - kyčle a kotníky - mívají často omezenou pohyblivost. Zlepšení stability kolenního kloubu, tedy posílení svalů a nácvik vědomé stabilizace kolene je jednou z důležitých součástí prevence i rehabilitace tohoto kloubu.

Příklady cviků na stabilitu kolen

Dřep - přenášení váhy do stran

Ve stoje se rozkročíme doširoka a provedeme podřep na jedné noze, druhá noha zůstává natažená. Plynule přenášíme váhu ze strany na stranu a snažíme se, aby těžiště bylo stále ve stejné výši. Kolena míří ve směru třetího prstu a chodidla jsou celá opřená o zem.

Deadlift na jedné noze

Zvedneme levou nohu, pravé koleno pokrčíme a napřímený trup překlápíme dopředu. Levou nohu vysouváme dozadu a levou ruku směřujeme k zemi. Pravé koleno je po celou dobu mírně pokrčené a opíráme se o celé chodidlo. Záda udržujeme napřímená, nesmíme se prohnout nebo vyhrbit.

Výpad vpřed-vzad

Ze stoje provádíme střídavě výpad levou nohou dopředu a dozadu. Pravá noha zůstává na místě, kolena celou dobu míří ve směru třetího prstu. Opakujeme na druhou stranu. Záda jsou napřímená, jsme mírně naklonění dopředu.

ig__icon
yt__icon
 Další naše cviky sledujte na našem Instagramu a Youtube kanále.

Problémy s koleny může kompenzovat
osobní trénink pod dohledem fyzioterapeuta.