Pozice na čtyřech - medvěd

Autor:
Author photo
Mgr. Tereza Rothová
23.10.2023
Cviky na rameno

photo-Diastáze

V této pravidelné rubrice budeme zveřejňovat okomentované ukázky cviků, které u nás ve Fitnessii poměrně často využíváme na začátku terapie. Nejde přitom o nějaký pevně daný postup, i v rámci našeho studia mají jednotliví fyzioterapeuté různé přístupy a využívají různé metody.

Jedná se většinou o docela známé a jednoduché cviky. Právě díky své relativní jednoduchosti jsou vhodné k počátečnímu seznámení klientů s některými pohybovými vzorci, jako je dech, aktivace břišních svalů nebo napřímení páteře.

Pozici na všech čtyřech, medvěda a jeho varianty a obecně cvičení v oporách o horní končetiny, využíváme například při problémech s ramenními klouby, krční a hrudní páteří nebo hrudním košem.

Při opření rukou dochází k opačnému tahu svalů oproti pohybům, kdy máme ruce “ve vzduchu” před sebou. Hrudní páteř se napřimuje, svaly se protahují a zároveň pracují.

Proto jsou opory pro spoustu lidí dobrou kompenzací k dlouhým hodinám stráveným s rukama na klávesnici, hraním na hudební nástroje nebo hraním raketových či míčových sportů.