Stabilita ramene a lopatek

Autor:
photo-Mgr. Tereza Rothová
Mgr. Tereza Rothová
12. 5. 2022


Ramenní kloub, nebo spíše ramenní pletenec, je složitý kloub, který propojuje horní končetinu a trup. Základ tvoří spojení pažní kosti a lopatky. Lopatka je pak s trupem spojená jednak přes klíční kost a její napojení na hrudní kost, a také přes pilovitý sval přímo na žebra. Zdrojem nejvíce problémů bývají první a poslední zmíněná spojení - lopatky s pažní kostí a napojení lopatky na žebra


Ramenní kloub je sice díky mělké jamce a velké hlavici nejpohyblivějším kloubem v těle, ale ze stejného důvodu je také poměrně nestabilní a jeho vykloubení jsou častým zraněním v této oblasti. Oslabení svalového spojení lopatek a hrudníku se pak projevuje jako odstávání lopatek.

Vhodným cvičením lze zlepšit stabilitu ramenního kloubu pro prevenci zranění při sportu a při následné rehabilitaci po úrazu či operaci nebo třeba při hypermobilitě.


Trénink stabilizace lopatek a jejich lepší “přilepení” k hrudníku používáme i při problémech v oblasti hrudní páteře, třeba při bolestech mezi lopatkami.Příklady cviků na stabilitu ramen:


ig__icon
yt__icon
 Další naše cviky sledujte na našem Instagramu a Youtube kanále .
akce

Nový seminář

Žena pohledem fyzioterapeuta

Chcete vědet vice o tomto semináři?

Prohlédnout