Co dělat po úrazu nebo operaci kolene

Autor:
Author photo
Mgr. Tereza Rothová
15.04.2024
Odborné články

Kolenní kloub je často zraňovaným kloubem v těle. Zvláště při sportu často dochází k vymknutí kolene, k poranění kolenních vazů (přetržení předního zkříženého vazu, vnitřního postranního vazu), nebo menisků (vnitřního nebo vnějšího). Poškození vnitřního menisku nebo vnitřního postranního vazu se často projevuje bolestí kolene na vnitřní straně. Poškození vnějšího menisku nebo vnějšího postranního vazu naopak na vnější straně. Při poškození nebo přetížení úponu čtyřhlavého stehenního svalu můžete cítit bolest pod kolenem vpředu.

photo-Artóza
 1. femur (stehenní kosti)
 2. čéška (odklopená dolů)
 3. holenní kost
 4. lýtková kost
 5. vnitřní meniskus
 6. vnější meniskus
 7. ligamentum patellae (pokračování šlachy stehenního svalu)
 8. vnitřní postranní vaz
 9. vnější postranní vaz
 10. přední zkřížený vaz
 11. zadní zkřížený vaz

Při úrazu koleno často oteče, je teplé, ztuhlé, bolí při pokusu o rozhýbání a na dotek. Může se objevit i hematom, modřina. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře, který jako první krok většinou udělá rentgenový snímek pro vyloučení zlomeniny. Provedení ortopedických testů na poranění menisků a vazů je často ztížené právě pro otok a velkou bolest, a nemusí tak mít při prvním vyšetření správnou výpovědní hodnotu.

Prvních 48 hodin po úrazu (nebo operaci) je vhodné kloub chladit pro snížení bolesti a otoku. Ledujte pomocí kryosáčku nebo mražené zeleniny zabalené třeba v kuchyňské utěrce 10-20 minut. Poté kryosáček na dobu alespoň dvakrát delší sundejte. Můžete postup 2-3x opakovat. V dalších dnech už chlazení vynechte, zbytečně byste tlumili a zpomalovali hojení.

Cvičení

Podle výsledků dalších testů může pak lékař doporučit operaci nebo konzervativní, tedy bezoperační řešení. To znamená relativní klid, případně nošení ortézy, fyzikální terapii (např. magnetoterapii, elektroléčbu, vodoléčbu) a postupné rehabilitační cvičení pro obnovení rozsahu pohybu, posílení svalů celé dolní končetiny a zlepšení stability kloubu.

Cvičení je nepostradatelnou součástí jak konzervativní, tak operační léčby. Po úraze nebo operaci lékaři předepisují rehabilitaci hrazenou zdravotní pojišťovnou pomocí FT poukazu. Objednací lhůty bývají jeden až tři měsíce, cvičení je ale vhodné zahájit mnohem dříve, dokonce ještě před operací a nejlépe s ním pokračovat i po skončení předepsaných rehabilitací. V čím lepším stavu bude koleno před operací, tím rychlejší a jednodušší pro vás bude pooperační rehabilitace.

Pro návrat ke sportu je důležité kloub pořádně vytrénovat na náročnou sportovní zátěž. Trénovat i výskoky, dopady, rychlé změny směru. To platí pro rekreační i profesionální sportovce, ale i pro běžnou populaci. Rehabilitace na pojišťovnu je často nedostatečná. Nedostatečná rehabilitace může vést k dalším úrazům, bolestem (např. přetrvávání bolesti při kleku, při běhu, tuhnutí kolene) nebo pocitu slabosti a nestability při návratu do plné zátěže a do sportu a k řetězení problémů do celého těla.

Cvičení
Kineziotaping (tejpování)

Ve Fitnessii nabízíme fyzioterapii po úraze, před operací, po operaci a následné navázání na rehabilitaci na pojišťovnu. Rehabilitace u nás se dá s tou na pojišťovnu zkombinovat. Provádíme péči o jizvy, měkké techniky a mobilizace kloubů, tejpování kolene, a především aktivní cvičení (cvičení dle DNS, senzomotorický trénink, silový trénink) individuálně nastavené pro každou fázi léčby např. po artroskopii kolene, plastice předního zkříženého vazu, operaci menisků nebo po totální výměně kolenního kloubu.

ig__icon
yt__icon
Příklady cviků na stabilitu kolen najdete také
na našem Instagramu , Youtube kanále.

Vhodnou nástavbou a doplňkem k fyzioterapii
jsou naše skupinové lekce.