Odborné články

V této sekci najdete odborné články na různá témata, zpracované podle aktuálních výzkumů a našich zkušeností. Mohou vám posloužit pro lepší orientaci ve vašem problému s pohybovým aparátem a také v nich najdete tipy jak s konkrétní bolestí třeba pracovat.

Bolest SI skloubení

15.05.2024
/ Mgr. Tereza Rothová /
Odborné články

Bolesti „esíček“ jsou jedna z nejčastějších strastí s jakou k nám klienti přicházejí. Často možná ani netuší, co to přesně je, ale ví, že je to bolí. Sakroiliakální skloubení nebo kloub, zkráceně SI nebo SIK, proto „esíčka“, je spojení křížové kosti (sakra) a kosti kyčelní (os ilium) na pánvi.

Bolesti kolene

26.04.2024
/ Mgr. Tereza Rothová /
Odborné články

Bolest kolene je častým důvodem návštěvy fyzioterapeuta. Kolenní kloub je pod velkou zátěží, jedná se o takzvaný nosný kloub...

Bolesti ramene - syndrom zmrzlého ramene

26.04.2024
/ Mgr. Tereza Rothová /
Odborné články

Zmrzlé rameno, syndrom zmrzlého ramene nebo adhezivní kapsulitida, je častá diagnóza při bolestech ramene. Projevuje se bolestí a omezením rozsahu pohybu v rameni...

Artróza kolene neboli gonartróza

15.04.2024
/ Mgr. Tereza Rothová /
Odborné články

Osteoartróza je onemocnění, které postihuje klouby, jejich chrupavky až kosti pod chrupavkou. Chrupavka se snižuje, zužuje se kloubní štěrbina a vznikají kostní výrůstky v okolí kloubu.

Co dělat po úrazu nebo operaci kolene

15.04.2024
/ Mgr. Tereza Rothová /
Odborné články

Kolenní kloub je často zraňovaným kloubem v těle. Zvláště při sportu často dochází k vymknutí kolene, k poranění kolenních vazů (přetržení předního zkříženého vazu, vnitřního postranního vazu), nebo menisků (vnitřního nebo vnějšího).

Metoda Ludmily Mojžíšové

30.08.2023
/ Mgr. Zuzana Puldová /
Odborné články

Seznámíme vás s celým průběhem terapie. Poté je nutné podstoupit aspekční a palpační vyšetření zevních známek funkční sterility, tzn., že terapeutka vás prohlédne a vyšetří svalové napětí a kloubní blokády na celém těle v kontextu této metody.

Sandbag

27.04.2022
/ Ing. Tomáš Miřátský /
Odborné články

Vak naplněný pískem (sandbag) je jednou z oblíbených pomůcek při tréninku zaměřeném na sílu, výbušnost a koordinaci. Jeho velkou výhodou je především přenos do reálného života.

Jak správně zapojit břišní svaly a dýchat

20.04.2022
/ Mgr. Tereza Rothová /
Odborné články

Při cvičení je nutná komplexní aktivace trupových svalů pro správnou stabilizaci páteře. Stabilizace páteře nastává díky společnému zapojení bránice, pánevního dna, hlubokých břišních a zádových svalů. Tím se zvyšuje nitrobřišní tlak a dochází ke stabilizace páteře.

Jak cvičit v těhotenství? 5 tipů od fyzioterapeutky

20.08.2018
/ Mgr. Bára Petrovická /
Odborné články

Udržet si aktivní životní styl i v těhotenství může být docela výzva. Během těhotenství se nemění pouze velikost vašeho břicha: na porod sepřipravuje celý organismus.

Vbočený palec může způsobit problémy celého těla

15.09.2017
/ Bc. Nicol Klasnová /
Odborné články

Hallux valgus, neboli vbočený palec je jednou z nejrozšířenějších deformit nohy vůbec. Jedná se o valgózní (vbočené) postavení palce spolu s rozšířením příčné kontury přední části nohy. Může být zapříčiněn vrozenými predispozicemi, nošením nevhodné obuvi nebo životním stylem (např. nadváha.)