Odborné články
V této sekci najdete odborné články na různá témata, zpracované podle aktuálních výzkumů a našich zkušeností. Mohou vám posloužit pro lepší orientaci ve vašem problému s pohybovým aparátem a také v nich najdete tipy jak s konkrétní bolestí třeba pracovat.
Výhřez meziobratlové ploténky v bederní páteři
Typickým příznakem je bolest v bedrech nebo v dolní končetině. Každá bolest v bedrech a noze ale neznamená výhřez a stejně tak výhřez nemusí znamenat bolest. V článku si postupně rozebereme, co to vlastně ploténka a výhřez je a jak se projevuje a léčí.
Bolest SI skloubení
Bolesti „esíček“ jsou jedna z nejčastějších strastí s jakou k nám klienti přicházejí. Často možná ani netuší, co to přesně je, ale ví, že je to bolí. Sakroiliakální skloubení nebo kloub, zkráceně SI nebo SIK, proto „esíčka“, je spojení křížové kosti (sakra) a kosti kyčelní (os ilium) na pánvi.
Bolesti kolene
Bolest kolene je častým důvodem návštěvy fyzioterapeuta. Kolenní kloub je pod velkou zátěží, jedná se o takzvaný nosný kloub...
Bolesti ramene - syndrom zmrzlého ramene
Zmrzlé rameno, syndrom zmrzlého ramene nebo adhezivní kapsulitida, je častá diagnóza při bolestech ramene. Projevuje se bolestí a omezením rozsahu pohybu v rameni...
Artróza kolene neboli gonartróza
Osteoartróza je onemocnění, které postihuje klouby, jejich chrupavky až kosti pod chrupavkou. Chrupavka se snižuje, zužuje se kloubní štěrbina a vznikají kostní výrůstky v okolí kloubu.
Co dělat po úrazu nebo operaci kolene
Kolenní kloub je často zraňovaným kloubem v těle. Zvláště při sportu často dochází k vymknutí kolene, k poranění kolenních vazů (přetržení předního zkříženého vazu, vnitřního postranního vazu), nebo menisků (vnitřního nebo vnějšího).
Metoda Ludmily Mojžíšové
Seznámíme vás s celým průběhem terapie. Poté je nutné podstoupit aspekční a palpační vyšetření zevních známek funkční sterility, tzn., že terapeutka vás prohlédne a vyšetří svalové napětí a kloubní blokády na celém těle v kontextu této metody.
Sandbag
Vak naplněný pískem (sandbag) je jednou z oblíbených pomůcek při tréninku zaměřeném na sílu, výbušnost a koordinaci. Jeho velkou výhodou je především přenos do reálného života.
Jak správně zapojit břišní svaly a dýchat
Při cvičení je nutná komplexní aktivace trupových svalů pro správnou stabilizaci páteře. Stabilizace páteře nastává díky společnému zapojení bránice, pánevního dna, hlubokých břišních a zádových svalů. Tím se zvyšuje nitrobřišní tlak a dochází ke stabilizace páteře.
Jak cvičit v těhotenství? 5 tipů od fyzioterapeutky
Udržet si aktivní životní styl i v těhotenství může být docela výzva. Během těhotenství se nemění pouze velikost vašeho břicha: na porod sepřipravuje celý organismus.